pátek 14. října 2011

Boty dobrý - zatím je to dobrý :))

Tak nakonec mit o nedalo a na radu Shadowa jsem se rozhodl že si pořídím nové boty. Né že by ty staré byly špatné ale něco už naběháno mají svojí tisícovku si odsloužily a při mé váze asi poctivě. Nechám si je  na 10ku jako idealní závodní boty :) Jenže nákup bot zvláště když nemám nohy supermana to je věda . Na vědu byl specialista Jára . Tak jsem po jeho vzoru začal bádat a analyzovat. Mým velkým guru se stal internet a hodně mi pomohl i překladač gugl. Našel jsem články  ortopedů,  fizioterapeutů, trenéru, a amaterů kteří se vyléčily sami.
Vše pro to abych zjistil že "Vim že nic nevím" :))

Použil jsem metodu každý ma v něčem pravdu a pokusil se mezi tím vším najít nějakou spojitost.
Došel jsem k několika myšlenkám které se mi zdály rozumné. (odborníci v oboru at to radši nečtou:)
- základ je vědět jakou mám klenbu (došlap)  bolavá  klenba není jen důsledek plochých nohou.
provedl jsem měření otisků abych zjistil klenba je normální a možná trošku vyšší nárt. Levý kotník je trošku volnější. Ješte musím provés měření po nejake větší námaze až dám aspon 2h běh někdy později.
- vyšší klenba znamená že je noha tužší a vyzaduje spíše volnější botu bez podpory ale odpruženou protože tužši noha méně pruží. Projevuje se i bolestí nártu což jsem také zaznamenal až posléze přišla klenba .
- v těchto případech se jedna spíše o přetížení než o něco jiného
- dočasná podpora klenby může pomoci stabilizovat klenbu i při zatížení.
- trochu scifi zní že pokud dáme více volna na vylečení je to horší protože tělo  přestane produkovat něco co umožnuje lečit za provozu. (dost často se říká pomalý běh léčí - jestliže běhám pomalu tak sakra nevím co budu dělat :)))
- klenba se síš prizpůsobuje vyššímu zatížení než že by se léčila .(všichni po čase přestaly mít problémy aspon takové aby o nich mluvily ale možná začaly mít větší tim pádem šla klenba do pozadí.
- je potřeba  posilovat stabilitu nohy a kotníku tak sem poříbil balanční podložku a uvidíme.

Kdybych to shrnul tak je potřeba snížit váhu (zatím nereálné nejde dělat všechno najednu a až bude noha zvládat hodinové běhy tak to přijde samo) Snížit dávky  to jsem udělal zatim se to snažím stabilizovat na aspon 30 minutách . Zvýšit frekvenci tady jsem se rozhodl pro model 3+1 . to znamená 3dny po sobě běh a 1 den bez běhu. Zatim to vypadá že je to na hranici možností. Pořít si nové boty a vlozky . To byla kapitola sam pro sebe v mojí velikosti nebylo pomalu co vybírat prodavač byl dosti mimo a to byla specialka . Nakonec jsem si malem nevybral ale jedny acisy byly ve sleve takove že  by se hodily i na normální nošení v nejhorsim. Tak sem si je koupil  spolu s vložkami pro vysokou klenbu které mají vyšší pevnou podporu klenby. Největši  překvapení sem zažil doma když jsem na internetu  zjistil že jsem si nahodou pořidil boty vhodnější pro vyšsí klenbu (tady předpokladam volnější lepší podpora a větší pruzení)
Tady si vlastně uvědomuji že pojem podpora je dost zrádnej pojem protože pro nizkou klenbu se tim rozumí lepsí fixace nohy ve spravne poloze a měkčí nižsí podložení klenby aby to nebolelo a pro vyšší klenbu měkčí volnější bota a pevnější podložení klenby aby se občas měla o co opřít.
To jsou ale amaterské dedukce :))
Ten prodavač vůbec netušil co mi to prodává :(( ach jo :(

Boty dobrý - zatím je to dobry :))
První vyběhnutí s novejma botama ale stálo za to :)
Klasika nerošlapnuté příliš utažené a ještě jsem ztratil po cestě kapesník takže kolečko navic bylo znát, díky bolesti kotniku pravé nohy který byl otlačen od bočnice boty (muj současný acisc ma vyšší umělou hmotu u paty než mé bývalé sauxony kdo to mohl tušit) Klenba téměř nebolela  protože veškerá pozornost byla věnována kotniku. :)
Pak už se jen střídaly boty a vložka aby se kotník vzpamatoval . Zatím to vypadá že to asi pujde jen pro změnu mě zčal pobolívat nárt pravé nohy (bud dusledek kotniku nebo toho že pokud nebolí klenba mohu se soustředit na jinou bolest :)))) Kdoví jestli sem si to neudělal ale při cvišení břišáku protože nohy pod skříní a asi to dost tahá nárt sem prostě pako.
No nic jdu cvičit a vám at to běhá :)

11 komentářů:

  1. resila jsem podobnou vec tak pred dvema mesici.. po dlouhem premysleni jsem zvolila minimalisticke FiveFingers... a mohu jen doporucit. Zvykani je opravdu tezke, ale stoji za to. Mam mnohem... .volnejsi pocit z behu je to parada. Doufam, ze Ti nove boty budou pomahat a ne Te brzdit! Pekny behani!

    OdpovědětVymazat
  2. FF maj něco do sebe a pokud se správně použijou určitě jsou ku prospěchu věci jen je skoda že ty šlupky sou ted zbytečně předražený a ve městě moc běhacích míst pro ně není :( ale zalusk na ně mam né že né :))

    OdpovědětVymazat
  3. drahy jsou jak pes, to mas pravdu.. ale ve meste? beham v Praze... a je to ok. Zhruba z 60% beham na asfaltu, 30% je park - zpevnena puda a trava a zbytek je jemny sterk...

    OdpovědětVymazat
  4. Tak nevim jestli se nemam logovat radsi jako "anonymous" ... jeste ze ses v CZE a ne tady v US ... mohl by ses se mnou soudit o bolestne.
    Pristi vikend pobezim 50M, nesmim si zapomenout pribalit do dropbagu nekolik pripinacku. Po padesati kilometrech se budou podle tvych objevu jiste hodit. Proste az me budou bolet nohy, zacnu zdimat pripinacky v dlanich ... na bolest nohou zapomenu a bez ostychu tech poslednich 30km napalim az do cile na hranici anaerobniho pasma ;)

    Shadow

    P.S. samozrejme drzim palce, doufam ze se ti to s nohama srovna. 3+1 zni tak akorat, ale blbe se to dodrzuje kazdy tyden (neb ten ma jen 7dni). 5 behacich dni tydne je taky porad dost slusny.

    OdpovědětVymazat
  5. ne ze by na tom zas tak zalezelo ... ale jeste jsem chtel dodat: ted jsem "ploche chodidlo typu 0.9" ... ale byval jsem "ploche chodidlo typu 1.7"

    OdpovědětVymazat
  6. 2 RS on to není můj objev ono to odvedení pozornodti od problemu opravdu funguje a nemusi byt až zas tak drastické :)) Některá muzika mě dokáže nabudit že se pak běží samo ale na 30km po 50km by to asi nestačilo :)) To chce nejakou pořádnou motivaci ja si třeba ke konci řikám "přidej poslední uklízí hajzlíky :)))))"
    Držim palce at si to užiješ :)

    OdpovědětVymazat
  7. Jak rika bezici stin, taky bych se asi mel logovat jako anonym, abys mi pak neprisel rozbit usta nebo i hubu:)..
    Myslim si, ze odpocinek je potreba, zkus to tolik nebrousit, zkus zvysovat pomalu a prokladat pomalejsi behy... Nerozumim tomu, ale tak mi to zkuseni rekli, tak jsem behal (a ze jsem mel sakra nadvahu a problemy s nohama) a nic se mi nestalo a i jsem pekne zhubnul.
    Asi je nejtezsi postupne, proste vydrzet. Pripadne se zabrzdit. To je asi IMHO to nejtezsi, aspon ja to tak vnimal. At se dari! 12:)

    OdpovědětVymazat
  8. Pokud se bojis vyslovene FF, ale chces zkusit neco, co se tomu postupne blizi, bez do Trailpointu. Minimalne pokec o behani a botach s Michaelem stoji za to.

    OdpovědětVymazat
  9. 2 12 neboj Honzo pro tebe mam schvany fidorky zasloužíš si je :))
    problem je ze ty ses ve vsem drtič proto to drtiš ja sem flakač a proto to flakam :)) Nekdy to proberem u piva :)
    2 adam FF se nebojim a asi na ne casem taky dojde ale až časem

    OdpovědětVymazat
  10. Tak jak ? ... co boty po mesici ? ... co klenba ? ... tady se clovek nic nedozvi :( .... :)

    OdpovědětVymazat
  11. ok :)) pišu dalsí zapis do blogu :) jinak jseš šílenej drtič :)

    OdpovědětVymazat