Tak mi zase jednou uvízlo v hlavě heslo " Není důležité zvítězit ale zůčastnit se "
Odmala nás učily býti skromný. Ono taky pokud se v něčem soutěží tak vyhrát může jen jeden (jeden tým) .
Kdo by nechtěl být vítězem.
Kdo by chtěl být poraženým.
Takže když někdo přišel s brekem tak nám opakovaly "Není důležité zvítězit ale zůčastnit se"
Jenže kdo má větší šanci se postavit do dalšího závodu ? Jedině vítěz. (Honzo hezkej postřeh :)
Poražení přemýšlí o své prohře a o tom zda má cenu znovu soutěžit a být poražen. Mnohdy to zabalí a na další start se nepostaví .
Kolik z nás už ve svém životě nějakou věc kvůli svému poraženectví zabalilo ?
Co je to vítězství ? Je to stejné jako bychom se zeptaly co je to štěstí ? " Muška jenom zlatá " :)
Vítězství jsem dřív vnímal jako to první místo, nejlepší umístění, medaily.
Ale časem jsem začal vnímat vítězstvi jako pozitivní stav a je jedno kdy a kde .
Může existovat vítěz který doběhl na posledním místě?? Ano může, je to jenom v nás a našem pohledu na danou věc . Stejně jako může existovat poražený který je jen druhý nejlepší na světě. :)
Je jen na nás zda se na učast v závodě budeme dívat jako na prohru a účast nebo jako na výhru . Výhru nad sebou samým , nebo cokoli co mohla být třeba "Muška jenom zlatá"
Pro každeho může být ukazatel vítězství různý. Jednou se mě jeden zkušenější kolega ptal po závodě "a byl jsi aspoň v první polovině " Ano pro něj bylo vítězství být lepší jak polovina ostatních :) Ale to je přece na každém z nás .
Dokonce jsou i věci kdy se nejde jen zůčastnit ale musíme zvítězit .
Může plavec který je uprostřed řeky a nemá kdo by mu pomohl nedoplavat na břeh ? Může snad horolezec nedokončit sestup z hory ? Určitě se dá vymyslet spousta příkladů proč je někdy téměř nutností zvítězit :)
Je jen na nás zda chceme být vítězové nebo poražení.
A proto říkám "Není důležité zůčastnit se ale zvítězit " Někdy je to jen sám na sebou ale přesto je to vítězství
Pro mě je vítězství i třeba taková medaile se šnekem . (i když to čislo na druhé straně se také počíta :)))

Moc hezky!!! Takovyhle viteztvi to presne beru.. Kdo vi, kde ja (a jini) si definujeme sva vitezstvi?
OdpovědětVymazatUprimne v kazdodennim shoru a vrave bezneho dne je to asi jen fakt ze vubec "vybehnu":), ze jsem si ubranil behani a tim padem zvitezil. Vetsinou nad sebou - a to je asi to nejhorsi, protoze se nejlip znam a nejlip si dokazu "vzdorovat":).
Tak at se nam hezky vitezi! 12:)
Paráda, krásné zamyšlení. Musel jsem to číst víckrát, protože je to tak pravdivé až to bolí. Pro každého je vítězství něco jiného a v tom je život krásný. Přeji nám všem hodně malých i velkých vítězství a co nejméně „pouhých“ účastí!
OdpovědětVymazatPravda, pravda. I mé běžecké motto říká: "Všechny malé prohry jsou součástí jednoho velkého vítezství". Tak sportu zdar!
OdpovědětVymazatDíky všem. Nakone mě to vše připomíná a asociuje motto "jedině drobnými krůčky se dá zdolat i ta nejvyšší hora."
OdpovědětVymazat2 ll: Me asi kdysi dostala odpoved te zenstiny, co zdolala nahorni plosinu v Tibetu, kterou pred ni nepresli.. No nic to neni, jen jsem davala nohu pred nohu:). Tak at se nam dava dobre noha pred nohu.. MSF! 12:)
OdpovědětVymazat